zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » SFAN 11 L-2

SFAN 11 L-2


FRANCJA"SFAN 11 L-2" to wojskowe oznaczenie konstrukcji, którą opracowano we Francji pod koniec lat 30-tych XX wieku. Była ona odpowiedzią na konkurs dotyczący budowy samoloty odznaczającego się właściwościami STOL (krótki start i lądowanie).
Wzorem dla tego typu samolotów w tamtym okresie był niemiecki "Fieseler Fi-156 Storch" nic więc dziwnego, że wytwórnia SFAN zaprojektowała maszynę w podobnym układzie. Zasadniczą różnicą było usterzenie ogonowe, które w przypadku "Storcha" było klasyczne, natomiast Francuzi zastosowali podwójne usterzenie kierunku. Takie rozwiązanie powiększało pole ostrzału ze stanowiska strzelca-obserwatora.
Jedyny zbudowany prototyp "SFAN 11 L-2" został oblatany 13 stycznia 1940 roku i był dwumiejscowym, zastrzałowym górnopłatem o konstrukcji mieszanej. Maszyna posiadała, klasyczne stałe podwozie, a napęd zapewniał jej silnik rzędowy typu Renault 6Q-01.
Próby z samolotem prowadzono praktycznie do chwili zajęcia przez Niemców miasta, w którym zlokalizowana była wytwórnia SFAN. Wtedy to maszyna została ewakuowana lotem na południe Francji i wszelki ślad po niej się urwał.
Do dziś niewiele wiadomo o danych technicznych tego samolotu. Zachowały się niepełne dane dotyczące wymiarów oraz informacja, że samolot uzbrojony był w 1 km 7,5 mm typu MAC 34 M-39.

DANE TECHNICZNE:

Długość 7,20 m
Rozpiętość 5,20 m

Źródła: "Letectvi + Kosmonautika" oraz Internet