zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » SAVOIA MACHETTI S.M. 92

SAVOIA MACHETTI S.M. 92


WŁOCHY


W 1941 roku włoskie Ministerstwo Lotnictwa przedstawiło wymagania na nowy, ciężki samolot myśliwski dalekiego zasięgu, mogący pełnić także rolę samolotu rozpoznawczego oraz lekkiego bombowca.
Jednym z dwóch projektów, jakie powstały w firmie SIAI w odpowiedzi na te wymagania był samolot oznaczony "S.M. 92". Był to dwukadłubowy, dwusilnikowy, dwumiejscowy średniopłat z klasycznym, chowanym w locie podwoziem. "S.M. 92" napędzany był silnikami rzędowymi Daimler-Benz DB 805A-1 o mocy 1475 kM każdy. Kabina pilotów umieszczona była w lewym kadłubie. Samolot posiadał metalową konstrukcję, podwójne usterzenie kierunku oraz statecznik poziomy pomiędzy belkami kadłubowymi.

Oblot prototypu "S.M. 92" miał miejsce już po kapitulacji Włoch, w dniu 12 listopada 1943 roku. Ponieważ samolot przejęty został przez Niemców, oblatano go i testowano już w barwach Luftwaffe ? jak zresztą wiele innych "ex-włoskich" maszyn. Intensywne testy odbywały się na lotnisku w Vergiate, a maszyna wykazała się całkiem interesującymi osiągami, zwłaszcza prędkością!

Jedyny zbudowany prototyp "S.M. 92" najprawdopodobniej uległ zniszczeniu podczas jednego z nalotów amerykańskiego lotnictwa (niektóre źródła podają nawet konkretną datę tego wydarzenia ? 30 grudnia 1944 roku). Do tego czasu spędził w powietrzu około 21 godzin.
Prototyp nie posiadał uzbrojenia, ale w wariancie seryjnym planowano umieszczenie całkiem pokaźnej baterii: 3 działek kalibru 20 mm oraz 5 karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm ( w tym jednego defensywnego, strzelającego do tyłu, którego makietę umieszczono już w prototypie, w specjalnej obudowie pod statecznikiem pionowym).

DANE TECHNICZNE:

Długość 13,70 m
Rozpiętość 18,55 m
Wysokość 4,15 m
Masa własna 6250 kg
Prędkość max. 615 km/h
Pułap 12000 m
Zasięg 2000 km

Źródła: V. Nemecek "Vojenska letadla", "Letectvi + Kosmonautika" oraz Internet.