zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » NAKAJIMA KI-12

NAKAJIMA KI-12


JAPONIA


W latach 30-tych, gdy przystąpiono do modernizacji japońskich sił powietrznych, powstało wiele interesujących prototypów, które później nie weszły do produkcji seryjnej, a dziś należą do mało znanych konstrukcji.

Jednym z takich samolotów był myśliwiec "Nakajima Ki-12". Maszyna opracowana została przy współudziale konstruktorów francuskich i wyróżniała się spośród innych, projektowanych i używanych wówczas w Japonii samolotów myśliwskich tym, że posiadała chowane w locie podwozie. Jej drugą charakterystyczną cechą, unikalną wśród ówczesnych myśliwców japońskich było uzbrojenie, które składało się nie tylko z karabinów maszynowych, lecz także działka (lub działek). Jedyny prototyp "Ki-21" zbudowany został pod koniec 1936 roku. Był to jednomiejscowy dolnopłat, napędzanym silnikiem rzędowym typu Hispano ?Suiza 12 Xcrs.
Podczas prób w locie okazało się, że samolot przewyższa swoich konkurentów prędkością maksymalną i zasięgiem. Na minus jednak zapisano mu małą zwrotność i większy ciężar. Te właśnie argumenty oraz konserwatywne podejście przedstawicieli armii do nowej maszyny zdecydowały o tym, że do produkcji seryjnej wszedł wolniejszy o 20 km/h samolot "Nakajima Ki-27".

Prototyp "Ki-12" posiadał uzbrojenie złożone z 1 lub 2 działek 20 mm (różne źródła, różnie podają!) oraz 2 km 7.7 mm.

Dane techniczne:

Rozpiętość 11,00 m
Długość 8,30 m
Masa własna 1400 kg
Prędkość max. 480 km/h
Pułap 10500 m
Zasięg 800 km
Źródła: "Letectvi + Kosmonautika", internet