zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » FAIREY BATTLE (T)

FAIREY BATTLE (T)


WLK. BRYTANIA / KANADA


Oblatany w marcu 1936 roku lekki samolot bombowy typu "Fairey Battle" jest dość dobrze znaną i popularną konstrukcją brytyjską. Niewiele osób wie, że w kanadyjskich zakładach "Fairchild", opracowano interesującą odmianę tej maszyny, przeznaczoną do szkolenia strzelców pokładowych Powstała ona z przebudowy jednego z 740 seryjnych samolotów "Fairey Battle", jakie dostarczone zostały z Wlk. Brytanii.
Opracowany w Kanadzie samolot otrzymał oznaczenie "Battle (T)" (nie mylić z europejską wersją treningową) i od swego poprzednika odróżniał się przede wszystkim skróconą kabiną, za którą, w miejscu pierwotnie zajmowanym przez strzelca-radiooperatora zabudowano wieżę strzelecką typu "Bristol".
Pierwszy prototyp "Battle (T)" napędzany był typowym dla bombowców "Battle" rzędowym silnikiem typu "Rolls-Royce Merlin", natomiast drugi otrzymał gwiazdową jednostkę produkcji amerykańskiej "Wright Cyclone". Reszta konstrukcji maszyny nie została praktycznie zmieniona.
Niewiele wiadomo o losach tego samolotu, jednak nie wyszedł on poza fazę budowy prototypów (najprawdopodobniej dwóch). Brak jest także danych mówiących coś konkretnego o uzbrojeniu, jednak przypuszczalnie stanowiły je 2 karabiny maszynowe kalibru 7,7 mm.

DANE TECHNICZNE:

Pułap: 7600 m
Zasięg: 1440 km
Prędkość max. 395 km/h

Źródła: Letectvi + Kosmonautika.