zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » CAC CA-4 WOOMERA

CAC CA-4 WOOMERA


AUSTRALIA


"Woomera" był całkowicie metalowym, trzymiejscowym dolnopłatem, napędzanym dwoma silnikami gwiazdowymi typu Pratt & Whitney R-1830-S3C3-G Twin Wasp, aczkolwiek nim maszyna powstała pojawiła się koncepcja zastosowania do jego napędu … trzech silników innego typu!
Pierwszy prototyp oblatano 19 września 1941 roku, po czym praktycznie z marszu przekazano go do RAAF w celu przeprowadzenia prób. Wykazały one szereg wad: słabe hamulce, niedostateczną moc zastosowanych silników, problemy ze sterem wysokości, to niektóre z nich. W samolocie "Woomera" zastosowano ciekawy system obrony, polegający na zamontowaniu na skrzydłach, za gondolami silników, sterowanych zdalnie wieżyczek z karabinami maszynowymi. One także sprawiały ogromne problemy, zwłaszcza podczas sterowania.
Prototyp próbowano jeszcze modyfikować, ale wszelkie szanse na sukces zniweczyła katastrofa maszyny, która miała miejsce w połowie stycznia 1943 roku. Samolot eksplodował w locie, w okolicach miejscowości Byland, grzebiąc z szczątkach dwóch członków załogi (trzeciemu udało się jakimś cudem wyskoczyć na spadochronie).
W międzyczasie w zakładach CAC opracowywano już ulepszony wariant "Woomery" (pod oznaczeniem "CA-11"), który miał być wolny od usterek swego protoplasty. Oblot, nie bez pewnych problemów zresztą, bo zakończony awaryjnym lądowaniem, odbył się dopiero 7 lipca 1944 roku.
Drugi prototyp "CA-11" miał być wyposażony w silniki Pratt & Whitney R-2000 Twin Wasp, które miały być także montowane w maszynach seryjnych ("CA-11A"). Co prawda RAAF, po perturbacjach z prototypami znacznie zmniejszył swoje pierwotne zamówienie, ale w CAC liczono jeszcze, że uda się wyprodukować przynajmniej te ostatecznie zamówione 20 sztuk. Niestety, wrzesień 1944 roku przyniósł decyzję o całkowitym anulowaniu kontraktu.
Pierwszy prototyp "CA-11" po pewnym czasie i serii prób zezłomowano. Taki sam los spotkał i drugi, nigdy nie ukończony z samolotów.

Uzbrojenie: 4 stałe karabiny maszynowe 7,7 mm, 4 ruchome karabiny maszynowe 7,7 mm oraz bomby (do 1452 k) lub 2 torpedy. Niektóre źródła podają, że "Woomera" posiadała w nosie dodatkowo 2 działka 20 mm.

DANE TECHNICZNE:
Długość 12,06 m
Rozpiętość 18,05 m
Masa startowa 10 380 kg
Prędkość max. 454 km/h
Zasięg 3560 kmŹródła: "Letectvi + Kosmonatika", "Encyklopedia Lotnictwa 1993" oraz Internet.