BREDA Ba 201
WŁOCHY
Samolot "Breda Ba-201" powstał na początku lat 40-tych zainspirowany znaną niemiecką konstrukcją "Junkers Ju-87". Zaprojektowany przez V. Calderini?ego i M. Pittoni?ego samolot był jednak zupełnie inną konstrukcją i wbrew temu co zdarza mi się czasem przeczytać ? nie była do wersja licencyjna "Ju-87". Owszem, "Ba-201" był z pewnością wzorowany na "Stuka?sie" (np. charakterystyczny kształt skrzydeł "W"), ale w przeciwieństwie do niego był maszyną jednomiejscową i posiadał chowane w locie podwozie.
"Ba-201" był jednosilnikowym średniopłatem o nowoczesnej, metalowej konstrukcji. Napędzany był silnikiem rzędowym typu Daimler-Benz DB 601A-1. Maszyna posiadała sloty na krawędzi natarcia skrzydła oraz dwuczęściowe hamulce aerodynamiczne na krawędzi spływu. W kadłubie znajdowała się komora bombowa.
Lot pierwszego prototypu miał miejsce 3 lipca 1941 roku. W październiku poddano go serii prób w wojskowym ośrodku doświadczalnym Centro Sperimentale w miejscowości Guidonia. Ogólnie uznano, że samolot spełnia oczekiwania jeżeli chodzi o własności lotne i osiągi (aczkolwiek nie do końca satysfakcjonująca była jego prędkość maksymalna). Niestety podczas jednej z porób nurkowania maszyna uderzyła w ziemię i uległa zniszczeniu.
Drugi prototyp, oblatany 28 marca 1942 roku różnił się od pierwszego tym, ze nie posiadał komory bombowej w kadłubie tylko zewnętrzne zaczepy. Na tym egzemplarzu także prowadzono intensywne badania, ale niestety niosły one za sobą liczne problemy techniczne. Łącznie drugi prototyp samolotu "Breda Ba-201", do końca czerwca 1942 roku wykonał 27 lotów i spędził w powietrzu około 20 godzin, zanim dalsze prace zostały wstrzymane. Głównym powodem miał być brak odpowiedniej ilości silników, które przede wszystkim kierowane były do montowania w samolotach myśliwskich.
Uzbrojenie samolotu składało się z 2 karabinów maszynowych 12,7 mm (lub 2 dziaek kalibru 20 mm) oraz pojedynczej bomby o masie 500 kilogramów.
DANE TECHNICZNE:
Wysokość 3,10 m
Długość 11,09 m
Rozpiętość 13,77 m
Masa własna 2380 kg
Max. masa startowa 3650 kg
Prędkość max. 460 km/h
Zasięg 1200 km




Źródła: ?Leterctvi + Kosmonautika" oraz internet.