zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » BLACKBURN B-20

BLACKBURN B-20


WIELKA BRYTANIA


W odpowiedzi na wymagania określone w specyfikacji R.I/36, a dotyczącej założeń dla nowej latającej łodzi rozpoznawczej, major J. D. Rennie zaprojektował prawdopodobnie jedną z najbardziej oryginalnych brytyjskich konstrukcji przełomu lat 30-tych i 40-tych XX wieku ? "B-20".
Założono, że samolot będzie charakteryzował się kadłubem o małych oporach aerodynamicznych i wyposażony będzie w śmigła o dość dużej średnicy. Aby spełnić oba te warunki, a jednocześnie uniknąć możliwości uderzenia łopatami śmigła o taflę wody, postanowiono zastosować specjalny mechanizm, który pozwoli na wciąganie i wysuwanie głównego pływaka samolotu. Dodatkowe pływaki stabilizujące (także chowane w locie), umieszczono pod skrzydłami.
Była to ciekawa koncepcja, ale nie całkiem nowa, ponieważ podobne rozwiązanie pojawiło się już kilkanaście lat wcześniej w innym brytyjskim lekkim dwupłatowym wodnosamolocie.

Prototyp "B-20", noszący numer V8914, był gotowy do lotu w marcu 1940 roku.
Był 4-5 miejscowym górnopłatem, napędzanym dwoma silnikami gwiazdowymi typu Rolls Royce Vulture X. Uzbrojenie obronne tej maszyny miało składać się z 6-8 km 7,7 mm, a ładunek przenoszonych bomb mógł ważyć do 900 kilogramów.
Podczas prób w locie koncentrowano się przede wszystkim na zbadaniu poprawności funkcjonowania mechanizmu wciągającego centralny pływak. Wyniki badań, zarówno w locie jak i na wodzie były pozytywne i przebiegały bezawaryjnie aż do 7 kwietnia 1940 roku, kiedy to "B-20" uległ katastrofie. Prawdopodobną przyczyną wypadku mogły być drgania lotek.
Po katastrofie dalsze prace nad tą maszyną zostały przerwane, a jej szczątki spoczęły na dnie morza.

Latem 1998 roku płetwonurkowie Royal Navy spenetrowali miejsce spoczynku wraku, który leżąc na dość płytkich wodach przybrzeżnych często dawał się we znaki miejscowym rybakom. Następstwem działań płetwonurków było wydobycie pewnej ilości części oraz silników prototypu "B-20".

Dane techniczne:
Rozpiętość 25,04 m
Długość 21,22 m
Masa całkowita 15850 kg
Prędkość max. 492 km/h
Zasięg 2400 km








Źródło: ?Skrzydlata Polska" oraz Internet