zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » P08 Parabellum

P08 Parabellum



Jest to jeden z najbardziej znanych pistoletów świata, który w dodatku jest jednym z najdłużej używanych, oraz chętnie kupowanym przez kolekcjonerów broni palnej na całym świecie. Pistolet ten charakteryzuje się oryginalnością konstrukcji, płynnością działania i zegarmistrzowskim wykonaniem elementów.

Sama nazwa powstała dlatego że nazwa "Luger" została zarejestrowana w USA przez firmę AF Stoeger & Co. Więc DWM, aby sprzedawać pistolety na rynek Amerykański zmieniła nazwę na Parabellum która to pochodzi o łacińskiego "Si vis pacem, para bellum"

Konstruktorem tego pistoletu jest Georg Luger, który postanowił oprzeć swoja konstrukcję na pistolecie C93 Hugo Borchardta, chodziło głównie o wyeliminowanie wad poprzednika, zadanie to w pełni się powiodło i tak powstał pistolet P 08 - Luger. Oprócz pistoletu powstał także używany do dziś w większości krajów świata nabój 9 x 19 Luger (w NATO jest to 9 x 19 NATO) Pierwsze Lugry strzelały nabojami 7,65 x 23 które jednak okazały się za słabymi na potrzeby armii.

Powstało wiele wersji pistoletów Lugra, między innymi:

Model 1900 kal. 7,65 x 23 produkowany w Brnie dla szwajcarskiej armii.

Marinepistole 1904 – przepisowy pistolet w marynarce wojennej kal. 9 x19 i długości lufy 152mm

Heerespistole P 08 który został przyjęty do uzbrojenia jako przepisowy pistolet armii niemieckiej w 1908r.

Artilleriepistole P 08 – pistolet tzw. artyleryjski o lufie długiej na 203 mm i regulowanym celownikiem.

Model 1917 ze 190,5mm lufą i magazynkiem ślimakowym na 32 naboje.


Zasada działania pistoletu P 08 opiera się na wykorzystaniu krótkiego odrzutu lufy. Pistolet ma dosyć ciekawe ryglowanie poprzez mechanizm kolankowo-dźwigniowy, który współpracuje ze specjalnie do tego celu wyprofilowanym szkieletem. Na początku strzału mechanizm kolankowy jest wyprostowany (zamyka komore nabojową) i zaczyna przesuwać się wraz z lufą i zamkiem do tyłu aż do momentu, gdy dochodzi do występu na szkielecie, wtedy zmienia kierunek unosząc się do góry, kolanko się „łamie” powodując to rozryglowanie się lufy z zamkiem. Lufa zatrzymuje się, zamek cofa się dalej a łuska zostaje wyrzucona za pomocą pazura. Naboje są umieszczone w pudełkowym magazynku na 8 naboi, przed 1904 pistolety miały bezpiecznik chwytowy, a później skrzydełkowy umieszczony z tyłu po prawej stronie.



Zamek połączony z mechanizmem kolankowym



Widok na środkową część pistoletu z mechanizmem kolankowym i zamkiem



mechanizm kolankowy przy otwartym zamku



części składowe





 


Źródłoznawstwo

http://www.lugerforum.com/

http://world.guns.ru/handguns/hg67-e.htm

Przegląd strzelecki „arsenał” nr 1