zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » P - 38

P - 38




P 38 w całej okazałości

Pistolet ten jest zaliczny do jednego z najlepszych w historii, głownie kojarzy się z III Rzeszą ale po wojnie nadal był produkowany w zakładach Waltera w praktycznie nie zmienionej formie, oraz używany w Bundeswehrze.
Prace projektowe rozpoczęły się w 1935 roku, celem ich było stworzenie następcy pistoletu P 08 Parabellum, Prowadzono je w kilku firmach, ale głownie w zakładach Waltera. W 1936 roku uzyskano 2 patenty - pierwszy uzyskany przez braci Walterów dotyczył zamka, wyciągu, iglicy i wskaźnika obecności naboju, drugi uzyskany przez Fritza Walthera i Fritza Barthelemensa dotyczył sposobu ryglowania pistoletu. Oba rozwiązania zastosowano w pistoletach AP i HP (Armie Pistole i Heeres Pistole) W 1938 Dopracowano szczegóły i pistoletowi nadano oficjalne oznaczenie Pistole 38 czyli w skrócie dobrze znane P 38 a następnie skierowano do produkcji, którą rozpoczęto w zakładach Walthera w 1939 roku.
W Późniejszym czasie produkcje uruchomiono również w zakładach Mausera oraz w firmie Spreewerke GmbH .
Po wojnie uruchomiono produkcje P 38 w 1957roku w Ulm, natomiast w 1963 roku oficjalnie wprowadzono pistolet do uzbrojenie Bundeswehry pod nazwą P 1.

Zasada działania tego pistoletu opiera się na wykorzystaniu energii krótkiego odrzutu lufy. Ryglowany jest za pomocą ruchomego rygla, obracającego się w płaszczyźnie pionowej. Mechanizm spustowy jest podwójnego działania - pozwala na samonapinaie kurka. Pistolet jest wyposażony w kurkowy mechanizm uderzeniowy. Do napędu powrotnego zamka służą dwie sprężyny umieszczone symetrycznie po bokach w szkielecie.
Na lewej ściance zamka znajduje się bezpiecznik skrzydełkowy, będący jednocześnie zwalniaczem napiętego kurka. Wewnątrz pistolet ma dodatkowo blokadę iglicy zwalniana przy pełnym naciśnięciu spustu.
Przy celowniku jest umieszczony wskaźnik obecności naboju w komorze, jeśli nabój znajduje się w komorze - pokazuje się "pręcik" po muszką.
Stałe przyrządy celownicze są ustawione na 50m. Pistolet jest zasilany z magazynka pudełkowego mieszczącego 8 naboi 9 x 19mm Luger (parabellum)


P 38 w rozłożeniu

Oznaczenia kodowe:
Walther - 480
Mauser - byf, svw
Spreewerke - cyg
Produkcja osiągała ilość ok 1000sztuk dziennie.

Dane techniczne:
Długość całkowita - 216mm
Masa - 960 gr.
Długość lufy - 125
Prędkość początkowa 356 m/s.
Efektywny zasięg - 50 m
Max. Zasięg - 1500 m
Pojemność magazynka 8szt
Cena (zakłady Mausera - III Rzesza) - 31 Richsmarek



Widok na bicia - zakłady Mausera


Widok na lewą strone


Widok z przodu


Widok z tyłu

Źródła
"Cudowne dziewiątki" Stanisław Kochański
http://www.waffenhq.de/infanterie/pistole38.htm