zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » CZ 75

CZ 75

Pistolet CZ 75 jest bronią o klasycznej konstrukcji z harmonijną sylwetką. Produkowany jest od ponad 30 lat u naszych południowych sąsiadów w Uherskim Brodzie, a mimo to ciągle jest w czołówce liczących się na rynku modeli pistoletów. Twórcami tej broni byli bracia Josef i Frantisch Kauchy a produkowany jest nieprzerwanie od wielu lat w Czeskiej Zbrojówce.
Pistolet o dziwo nie jest zasilany przyjętą w Układzie Warszawskim amunicją 9 x 18 mm ale typowo natowską amunicją 9 x 19 Luger.
Broń ta znalazła szerokie grono odbiorców w USA i Kanadzie gdzie sprzedawana jest w dosyć wysokich cenach, jak i w innych krajach od wielu lat. Pistolet CZ 75 charakteryzuje się rasową linią, ergonomicznością, celnością i bezawaryjnością, a oprócz tego jest dosyć tani w produkcji.
Szkielet broni oraz zamek są odlewane a następnie precyzyjnie frezowane. Lufa jest kuta na zimno i gwintowana gwintem prawoskrętnym. Broń działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy a ryglowana jest poprzez przekoszenie lufy.
Česka zbrojovka na bazie pistoletu CZ 75 opracowała kilkanaście odmian pistoletów bojowych, sportowych czy rekreacyjnych.

Dane techniczne:
Długość całkowita ? 206mm
Długość lufy ? 120
Masa ? 1000g
Magazynek ? 15-16 naboi
Amunicja- 9x19 mm parabellum
Prędkość początkowa ? 370 m/s
Max. Zasięg ? 2000m
Efektywny zasięg ? 50m

Źródła
http://www.czub.cz/index.php?p=32&idp=1&ids=3&idz=10&lang=en
http://www.giwera.pl/artykuly/2005/09/11/cz30.htm
http://world.guns.ru/handguns/hg51-e.htm