zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » AK 47 - Kałasznikow

AK 47 - Kałasznikow


Po ros. - awtomat KałasznikowaJest to chyba najsłynniejszy karabinek jaki kiedykolwiek powstał, Radziecka odpowiedź na niemiecki STG , broń bardzo trwała i niezawodna ? można wrzucić do błota, posypać piachem a i tak nadal będzie działać.
Nazwa ?Kałasznikow? pochodzi od nazwiska konstruktora - Michała Kałasznikowa. Prace badawcze nad nową bronią rozpoczęto w 1944roku. Pierwsze dwa wzory skonstruował A.I.Sudajew. Równolegle z Sudajewem działali inni konstruktorzy radzieccy, a wśród nich Michał Timofiejewicz Kałasznikow. Zbudowany model konstrukcji Kałasznikowa w 1947 skierowano do testów zakończonych w rok później. Karabinek AK został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia wojsk ZSRR, a później również innych krajów Bloku Wschodniego. Produkowano go w wielu wytwórniach ? Polsce, Chinach, NRD, Rumuni, Bułgarii, Izraelu, Finlandii. Łącznie karabinków AK 47 wyprodukowano ok. 50 Mln. sztuk.
W 1974 roku wprowadzono nową wersje tego karabinka automatycznego ? AK 74.

Jest to broń samoczynno-samopowtarzalna działająca na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie do komory gazowej, umieszczonej nad lufą. Komora zamkowa, wykonana ze stali metodą obróbki wiórowej. Wewnątrz niej znajdują się: mechanizm powrotny, opory ryglowe, mechanizm spustowo-uderzeniowy, wyrzutnik łusek oraz zespół odrzutowy, kolba stała (AK) lub składana (AKS), rękojeść typu pistoletowego i kabłąk języka spustowego z zatrzaskiem magazynka.
Lufa karabinka ma przewód z 4 bruzdami prawoskrętnymi. Na jej zewnętrznej części wylotowej jest nacięty gwint lewoskrętny, służący do nakręcania odrzutnika (do strzelenia 7,62 mm nabojami ślepymi wz. 1943 r.) lub tłumika dźwięku i płomieni PBS-1
Zespół odrzutowy karabinka stanowi suwadło (tworzące z tłoczyskiem i tłokiem gazowym jedną całość) oraz prowadzony przez nie zamek. Suwadło wodzi się w prowadnicach komory zamkowej. Jest ono podparte sprężyną powrotną nałożoną współosiowo na żerdź, która jest połączona teleskopowo z prowadnicą sprężyny. Suwadło wymusza zaryglowanie i odryglowanie zamka, napina kurek oraz stanowi prowadnicę cylindrycznej części zamka. Zamek w przedniej części ma dwa rygle, występ prowadzący - do współpracy ze skosem ryglującym i odryglowującym suwadła.
Ryglowanie przewodu lufy następuje przez obrót zamka w prawo w wyniku przesunięcia rygli zamka za opory ryglowe komory gazowej. W karabinku zastosowano mechanizm spustowo-uderzeniowy działający na zasadzie przechwytywania kurka, zawierający spust obrotowy w formie dźwigni dwuramiennej. Mechanizm kurka jest napinany przez odrzucany do tyłu zamek.
Przełącznik uruchamiany ramieniem nastawczym umieszczonym na prawej ściance komory zamkowej może zajmować trzy położenia: dolne (P) - umożliwiające prowadzenie ognia pojedynczego, środkowe (C) - ognia ciągłego oraz górne - powodujące zabezpieczenie broni. Karabinek można zabezpieczyć zarówno podczas przerwy w strzelaniu (z kurkiem napiętym i wprowadzonym nabojem do komory nabojowej) jak i po jego zakończeniu (po rozładowaniu broni i zwolnieniu kurka)
W karabinku zastosowano muszkę typu słupkowego oraz celownik krzywkowy wyposażony w odchylne ramię z otwartą szczerbinką prostokątną i naniesioną podziałką odległości. Żądaną nastawę celownika w zakresie od 100 do 800 m (co 100 m) ustawia się suwakiem ramienia celownika.

Dane techniczne:
Kaliber ? 7,62
Amunicja ? 7,62 x 39 wz. 43.
Magazynek ? 30 naboi
Długość z kolba stałą ? 870mm
Długość z kolba składaną - 875/945 mm
Długość lufy - 415 mm
Masa z pustym magazynkiem ? 3,8 kg
Prędkość początkowa ? 715 m/s
Szybkoszczelność teoretyczna ? 600 strz/min
Praktyczna- 40-100 strz/min
Źródło: MON

Źródła:
http://www.strategie.com.pl/dzial/zbrojownia/artykul/261
http://pl.wikipedia.org/wiki/AK-47
http://world.guns.ru/assault/as01-e.htm