zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń pancerna » Artykuły » Merkava – izraelski czołg podstawowy

Merkava – izraelski czołg podstawowy


Izrael niemal od początku swojego powstania prowadził wojny z sąsiadami. Będąc małym państwem o niewielkich zasobach ludności, w który zarówno mężczyźni jak i kobiety powoływani są do armii, na plan pierwszy wysunęło się ograniczenie strat wśród własnych żołnierzy. Szczególnie dotyczyło to broni pancernej, która odgrywała zasadniczą rolę w prowadzonych przez ten kraj konfliktach.
Konflikt pod koniec lat 60-tych ub. Wieku i brak możliwości zakupu nowoczesnych czołgów ze względu na nałożone embargo, które zastąpiłyby wysłużone Shermany i M-48, wymusił na Izraelu samodzielne opracowanie nowego czołgu. Tuż po wojnie w 1967 r. powołano specjalny zespół projektantów, na którego czele stanął gen. Israel Tal. Zespół rozpoczął pracę w 1970 r. W 1974r. pierwszy prototyp gotów był do badań. W 1977r. po raz pierwszy ujawniono światu jego nazwę: Merkava (co w języku staro hebrajskim oznaczało rydwan bojowy) zaś w rok później rozpoczęły się jej dostawy dla armii.
Merkava jest czołgiem na wskroś nietypowym i nowatorskim. Silnik umieszczono z przodu co dodatkowo chroni załogę przed skutkami trafienia w przód pojazdu. Zawieszenie składa się z wahaczy oraz spiralnych stalowych sprężyn, co jest dzisiaj rzadko spotykanym rozwiązaniem.
Ukształtowanie pancerza, a szczególnie wieży powoduje wysoka odporność na trafienia, a co za tym idzie dużą szansę przeżycia załogi ( podczas wszystkich walk jakie prowadził Izrael od czasu wprowadzenia Merkavy do służby, ani jedna załoga służąca na tych czołgach nie została zabita (!)). Konstrukcja czołgu jest typu modułowego, tzn., że w każdej chwili można wymienić uszkodzony element lub zastąpić go nowocześniejszym.
Zupełnie niespotykanym w innych czołgach elementem jest umieszczony z tyłu przedział desantowy dla kilku żołnierzy służący również jako droga ewakuacji dla załogi i ułatwiający załadunek amunicji.
Czołg nie jest tak mobilny jak czołgi zachodnie ani tak uzbrojony (oprócz najnowszej wersji Mk4.), jednak jest najlepiej przystosowanym czołgiem do tamtejszych warunków klimatycznych, oraz najlepiej uzbrojonym spośród używanych w tym rejonie świata czołgów.

Odmiany Merkavy:
Mk 1
Mk 2 A,B,C,D ? rozwinięcie wersji Mk1 z lepszym pancerzem. Uzbrojona w armatę kal. 105mm
Mk 3 ? lepiej opancerzona i uzbrojona w armatę kal. 120mm
Mk 4- (nazwa nieoficjalna) modernizowane wozy wersji Mk2 do standardu Mk3

Dane techniczne (Merkava Mk2)

Załoga: 4
Długość całkowita: 8,63m
Wysokość: 2,46m
Szerokość: 3,7m (bez osłon)
Opancerzenie: aktywny
Masa: 60t
Prędkość: 55km/h
Uzbrojenie: armata 105mm (M68), 2 x 7,62 KM, moździerz kal. 60mm
Napęd: TCM AVDS-1790-6A, diesel turbo, 12-cylindrowy, chłodzony powietrzem,
o mocy 908KM
Zasięg: 500km

Opracowano na podstawie:
1.Dariusz Użycki, Tomasz Begier, Stanisław Sobala "Współczesne gąsienicowe wozy bojowe", wyd. Lampart, Warszawa 1996
2.Igor Witkowski "Czołgi?94" , wyd. WIS, Warszawa 1994
3.www.israeli-weapons.com
4.http://www.army-technology.com/projects/merkava4/merkava44.html
5.http://bluenet.w.interia.pl/militaria/czolgi/merkava/merkava.html