zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Samoloty » Artykuły » MLAC ROTABUGGY

MLAC ROTABUGGY


WLK. BRYTANIA


Pomysł na powstanie tej niezwykłej maszyny zrodził się po udanych próbach z konstrukcją nazwaną "Rotachute", a zaprojektowaną przez pracującego w Wlk. Brytanii Austriaka R. Hefnera.
Ten sam konstruktor wpadł na pomysł by wyposażyć w wirnik nie tylko pojedynczego żołnierza (jak to miało miejsce w przypadku "Rotachute"), ale także ? czołg! Hefner przewidywał, że docelowo miałby tę rolę pełnić czołg "Valentine". Do realizacji tego projektu nie doszło jednak, ale zbudowano jakby konstrukcję pośrednią, nazwaną "Rotabuggy".

Realizację tego projektu zlecono firmie ML Aviation Company w White Waltham. Przy budowie "Rotabuggy" wykorzystano popularny samochód terenowy "Willys" Model MB. Nad kabiną kierowcy/pilota zamocowano zaś dwułopatowy wirnik, natomiast tył obudowano konstrukcją przypominającą ogon samolotu, wyposażony w zdwojony ster kierunku.
"Rotabuggy" był gotowy na początku 1943 roku i latem rozpoczął próby na lotnisku Sherburn-In-Elmet w Leeds. Polegały one na holowaniu konstrukcji przez inny samochód przy prędkości około 105 km/h. Pierwszy taki lot holowany miał miejsce 16 listopada 1943 roku i oceniony został jako udany. Gorzej poszło już z holowaniem za samolotem. Podczas takiej właśnie próby, przy wykorzystaniu jako holownika samolotu bombowego typu "Whitley", pilot siedzący w "Rotabuggy" miał ogromne kłopoty z panowaniem nad konstrukcją i utrzymaniem jej w powietrzu, więc próba została przerwana.
Ponieważ w tym okresie na wyposażeniu lotnictwa znajdowały się już szybowce transportowe mogące przenosić samochody terenowe, dalsze prace nad "Rotabuggy" uznano za bezcelowe i cały program zakończono. Liczba przebudowanych w ten sposób samochodów nie jest znana.

"Rotabuggy" nie posiadał uzbrojenia.

DANE TECHNICZNE:

Średnica wirnika 12,40 m
Wysokość 2,20 m
Masa własna 1214 kg
Max. masa startowa 1410 kg
Prędkość max. (holowania) 240 km/h















Źródła: "Lectectvi + Kosmonautika" oraz Internet.