zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » Nagant wz.1895

Nagant wz.1895




Twórcą rewolweru był belgijski producent broni Leon Nagant.
Broń ta była dosyć popularna przed I wojną światową, jak i w okresie międzywojennym, W Rosi Rewolwer Nagant był następcą używanych w carskiej armii rewolwerów Smith&Wesson, produkowanych na zamówienie w USA. Początkowo produkowano go w Belgii na zamówienie, później uruchomiono produkcje w Rosii w Tule.
Został przyjęty jako przepisowa broń boczna carskich podoficerów i oficerów. Naganty używane były następnie w Armii Czerwonej i organach bezpieczeństwa aż do wyparcia przez pistolety TT. Rosyjskie i radzieckie Naganty wz.1895 w niewielkich ilościach były też używane w Wojsku Polskim w latach 1918-23, a następnie w Ludowym Wojsku Polskim od 1943 do lat 50. Nieco lżejszy wariant produkowano w Polsce dla potrzeb policji w fabryce Broni w Radomiu. Rewolwery produkcji polskiej (Ng wz. 30) różniły się nieznacznie od rewolwerów rosyjskich i radzieckich masą, długością, podstawą muszki oraz kształtem główki rozładownika i kurka. Broń odznaczała się bardzo starannym wykończeniem, w tym charakterystyczną dla polskiej broni krótkiej ciemnoniebieską oksydą.

Rewolwer nagant służył do walki na bliskie odległości i do samoobrony, był stosunkowo prosty w użyciu, lekki, małych rozmiarów, wygodny do noszenia.
Cecha wyróżniającą rewolwer jest użądzenie, dzięki któremu przed strzałem bębenek przesuwa się do przodu, a końcówka łuski wsuwa się do lufy, dzięki czemu następowało szczelne połączenie bębenka z lufą. Jednak, rozwiązanie to miało też poważne wady, ponieważ rozdęte łuski często utrudniały rozładowanie rewolweru. Zysk ze szczelności też nie był wysoki ? ok. 2% zwiększenia prędkości początkowej pocisku. Bęben nie wysuwał się na bok, wystrzelone łuski wypychało się pojedynczo stempelkiem umieszczonym przegubowo pod lufą. Bębenek siedmiokomorowy można było wyjmować z rewolweru bez użycia narzędzi. Rewolwer posiadał kurek obrotowy z mechanizmem podwójnego działania.
Rewolwer był zasilany specjalnymi nabojami, w których pocisk był całkowicie schowany w łusce. Naboje są wypełnione prochem czarnym.

Dane techniczne:
kaliber - 7,62 mm,
masa broni - 795g
długość broni - 220 mm,
długość lufy - 114 mm,
poje Nabój ? 7,62 x 38mm
pojemność bębenka - 7 naboi
donośność - ok. 700 m,
prędkość początkowa pocisku - ok. 272 m/s,
energia początkowa - ok. 270J,
najwyższy celownik - 50 m,
donośność - ok. 700 m




Nagant w przekroju

Źródła:
TBiU 073 - Rewolwer Nagan wz 1895
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagant
http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/wrzesien/nagan.html