Mauser 98k
98k z ZF4
Mauser 98k to jedna z wersji bardzo udanego karabinu skonstruowanego w zakładzie braci Mauser. W 1935r przyjęto go jako podstawowe uzbrojenie strzeleckie w niemieckim Wehrmachcie. Od swojego pierwowzoru skonstruowanego w 1898r niewiele się różni, jako że jest to kbk więc lufa jest skrócona do długości 600mm z 740mm w modelu Gewehr98, rączka zamka zagięta w dół, brak charakterystycznego haczyka na przednim baczku, inny tylny bączek(ucho do paska z boku), celownik z krzywizna w podstawie (Gewehr98 w ramieniu) głęboka stopka kolby (choć występowały też i płytkie). Większe zmiany zaczęły pojawiać się w okresie trwania wojny, miało to za zadanie uprościć produkcję karabinka, pojawił sie ?pełny" przedni bączek (bez otworów), tłoczony z blachy magazynek, inny spust, ogólnie coraz gorsze wykonanie elementów. Konstrukcja ta była na tyle udana że pozostała w ciągłej produkcji do końca wojny, a po wojnie karabinek ten nadal był produkowany w Jugosławii i Izraelu. W Niemczech produkowano go w kilku fabrykach, a miejsce produkcji można odszyfrować z kodu nabitego na wierzchu komory zamkowej.
Karabin ten miał dosyć prostą i niezawodną konstrukcje, zamek czterotaktowy ślizgowo-obrotowy o 3 ryglach - 2 z przodu i dodatkowy tylny.
Zamek posiada szeroki długi pazur wyciągu zamocowany przy pomocy pierścienia. W trzonie występują 2 otwory odprowadzające nadmiar gazów w przypadku przebicia spłonki. Rączka zamkowa była zagięta pod kątem 90 stopni, zakończona kulistą gałką, ale zdarzały się też i zamki z rączką prostą. Z tyłu zamka znajduje się bezpiecznik o 3 położeniach, odbezpieczony- gdy przekręcony jest w lewo, zabezpieczony- w górze, oraz zabezpieczony z zablokowanym zamkiem- przekręcony w prawo.
zamek 98k
Każda lufa po wyprodukowaniu była testowana poprzez oddanie kilku strzałów, lufa posiadała 4 bruzdy prawoskrętne i długość 600mm.Muszka pryzmatyczna, w późniejszych seriach produkcyjnych osłonięta blaszaną osłoną. Celownik z krzywizną w ramieniu posiada nastawy od 300m do 2000m
Pod komorą zamkową znajduje się magazynek umieszczony w łożu kolby, przykręcony 2 śrubami które są zabezpieczone przed odkręceniem dodatkowymi śrubkami. Magazynek 2 rzędowy, mieści 5 naboi (szósty można załadować do komory). Po wyczerpaniu magazynka podajnik blokuje zamek w tylnym położeniu. Od dołu magazynka znajduje się klapka z bardzo ciekawym zatrzaskiem, można ją bardzo lawo otworzyć przyciskając np. pocisk w otwór z tyłu klapki.
Komora zamkowa posiada z tyłu specjalne wejście dla łódek nabojowych - wkłada się pełną łódkę i naciska palcem, naboje wskakują do magazynka od razu układając się w 2 rzędach dzięki specjalnie skonstruowanemu podajnikowi. Z boku komory (tył) znajduje się zatrzask zamka będący jednocześnie wyrzutnikiem łusek, można dzięki niemu bardzo łatwo wyjąć zamek z karabinka.
Kolba i łoże , zazwyczaj wykonane z drzewa orzechowego lub ze specjalnej sklejki z drewna bukowego (późne serie), ale zdarzają się też bakelitowe kolby. Kolba posiada chwyt typu pistoletowego, nakładkę na lufę, babkę do rozkładania zamka, 2 bączki, oraz otwór do paska.
Występowały też modele dla strzelców wyborowych, w których obok komory lub bezpośrednio nad nią mocowano celownik optyczny, najczęściej o powiększeniu 4x np. ZF 4x, ZF 41, Dialytan, Ajack oraz inne. Ogółem wyprodukowano 128 241 szt. karabinków przystosowanych do montażu celowników optycznych.
Do końca wojny wyprodukowano 10 309 600 sztuk tych karabinków
Do karabinków Kar.98k stosowano bagnet typu nożowego.
Karabinek mógł być wyposażony w nasadkę (garłacz) do miotania granatów o kalibrze 30mm. Z nasadką masa karabinka wzrastała do 5,12 kg. Stosowano następujące rodzaje granatów: odłamkowy G.S.Pz.gr, mały przeciwpancerny G.Pz.gr, duży przeciwpancerny Gr.G.Pz.gr, duży przeciwpancerny wz.1943, oraz granat agitacyjny (z ulotkami).
98k z garłaczem
Dane techniczne:
Masa - pusty 3,9kg
długość - 1110mm
długość lufy - 600mm.
Amunicja - 7,92 x 57
Prędkość początkowa - 755- 845m/s
Donośność max - 4000m
schemat karabinu
Zbliżenie
zbliżenie na komore zamkową
Żołnierz podczas ładowania magazynka
Źródła:
http://mauser98k.internetdsl.pl/indexpl.html
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/waffen_2.htm
TBiU nr91 - mauser 1898