zaloguj przez facebook



Jesteś tutaj » Strona główna » SERWISY IOH » Broń strzelecka » Artykuły » Ckm Browning M1917

Ckm Browning M1917



Browning1917 bez podstawy


W czasie I Wojny światowej podjęto decyzję o ujednoliceniu uzbrojenia w armii USA. Browning zaproponował wówczas zmodernizowaną wersję swojego wcześniejszego modelu ckm-u z 1901 roku. W wyniku prób nowy karabin maszynowy wprowadzono do uzbrojenia jako Browning M1917. Jednak przed zakończeniem walk na front dotarło tylko 1200 karabinów maszynowych M1917. Produkowany był przez amerykańskiego Colta angielskiego Vickers-Armstrong-a, jak również na licencji przez Belgijskie FN, był także wzorem dla polskiego ckm wz. 30.
Po pierwszej wojnie światowej produkcja w zakładach USA szybko została zakończona. Karabin był używany w czasie 2 Wojny Światowej gdzie stopniowo był zastępowany lżejszym ckm-em M1919A4, w użyciu był jeszcze w Korei. Ostatecznie wycofano go w latach 50, później pojawiły się nowe karabiny M60.
Broń ta była dobrze oceniana - mała ilość zacięć, oaz łatwe i szybkie ich usuwanie.

Działanie ? krótki odrzut lufy -15mm, ryglowanie wiązane jednoryglowe, chłodzenie wodą. Donoszenie taśmą parcianą na 250 naboi, Odstęp lufy od zamka może być regulowany na dowolną odległość. Donośnik przesuwowy jak w ckm-ie maxima, lecz nie stanowi oddzielnej całości, dającej się wymienić odręcznie. Otwieranie prostolinijne, wyciąganie szarpnięte, Wyciąg wahadłowy działa równocześnie jako wyrzutnik. Tylce z chwytem pistoletowym i osłabiaczem odrzutu. Sprężyna powrotna i zamkowa.
Po strzale nacisk gazów powoduje krótki odrzut lufy z suwadłem i zaryglowanym zamkiem. Po przebyciu ok. 15mm ruchomy rygiel usztywniający zamek z suwadłem natrafiając na ześlizg opada w dół odłączając zamek od suwadła. Następuje odryglowanie lufy, napięcie sprężyny powrotnej, zamkowej i iglicznej wyciągnięcie naboju z taśmy, wyrzucenie łuski, przesunięcie taśmy w prawo. Pod działaniem sprężyny zamkowej zamek wraca do przodu i wprowadza nabój do lufy, w końcowej fazie swego ruchu zamek pociąga suwadło (pchane w przód sprężyną powrotną) a wraz z nim rygiel który natrafiając na ześlizg podnosi się do góry wchodzi między zamek i suwadło ryglując lufe, ostatni ruch zamka złączonego z lufą powoduje odpalenie pocisku.

Kaliber ? 7,62mm.
Nabój - 30-06 Springfield (7,62 x 63 mm)
Długość - 965 mm
Długość lufy - 610 mm
Masa karabinu właściwego - 14,8 kg
Masa karabinu gotowego z podstawą - 48 kg
Prędkość początkowa - 850 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna - 600 strz./min


Browning1917 na stanowisku


Browning1917


II Wojna Światowa


Korea

Źródła:
Encyklopedia wojskowa O. Laskowskiego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Browning_M1917
http://www.liberatorcrew.com/Backplates/Backplates.htm